Vyšetrenie laikom
Po zistení nehody a overení si, že nehrozí nebezpečie pre záchrancu, treba zistiť čo sa postihnutému stalo systematickým postupom nazývaným vyšetrenie postihnutého. Pozostáva z dvoch častí:
Prvotné vyšetrenie
- Zistiť prítomnosť vedomia, dýchania, pulzu a vonkajšieho krvácania. Ak je postihnutý pri vedomí, t.j. odpovedá na otázky, alebo zareaguje na zatrasenie, dýcha sám a má hmatateľný pulz na krčnej tepne, môžeme pristúpiť k druhotnému vyšetreniu.
Druhotné vyšetrenie
- Cieľom je odhaliť príznaky, ktoré neohrozujú bezprostredne život postihnutého, ale mohli by spôsobiť komplikácie ak by ostali neodhalené.
- Je zložené z dvoch častí:
- a) rozhovor: predstavte sa postihnutému a ponúknite svoju pomoc. Opýtajte sa na jeho pocity (najčastejšie je to bolesť a zlyhanie funkcie časti tela). Pri bezvedomí skúste získať údaje od svedkov príhody.
- b) vyšetrenie od hlavy k pätám: pozostáva z hľadania poranení.
- Vopred vysvetlite postihnutému, čo idete robiť. Nehýbte s postihnutým pri podozrení na poranenie krku a chrbtice. Obnažte postihnutú časť tela.
hlava a krk: skontrolujte vlasatú časť hlavy na krvácanie a deformity, uši a nos na výtok, ústa na zvratky, potravu. Hlavou nehýbať. oči: zrenice zúžené, rozšírené. Nerovnako široké zrenice svedčia o vážnom stave. hrudník: hľadajte rany, cudzie telesá. brucho: hľadajte rany, výhrez orgánov, cudzie telesá. končatiny: skontrolujte horné a dolné končatiny na deformity, rany, krvácanie. Porovnávajte obe strany. chrbtica a chrbát:pri podozrení na úraz chrbtice skúste citlivosť a silu končatín. Nechajte si stisnúť ruky postihnutým, tlačiť nohami proti vašej ruke. Varovné známky: používajú sa ako náramok, prívesok, varovná identifikačná karta a upozorňujú na ochorenie nositeľa. Môžu obsahovať telefónne číslo, meno lekára, názov ochorenia. Neberte ich postihnutému.
Záchranná a dopravná zdravotnícka služba Bratislava, MUDr. Viliam Dobiáš.
Hasičský zbor Priekopa, Copyright © 2007-2023